E betegség terápiájában szükségtelen az inzulinadagolás. Helyette olyan tablettákat alkalmaznak, amelyek segítségével az inzulin hatását blokkoló anyagok semlegesíthetők.
Kezelése: a terápia középpontjában a diéta áll. Harmonikus, természetes nyers étrend, sószegény, fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat megfelelő arányban tartalmazó, vitaminokban bővelkedő ételek, melyek jótékony hatást gyakorolnak a cukorbetegek anyagcseréjére.
A napi étrend legalább fele nyers ételekből álljon. Cukor, szirup, melasz és méz fogyasztása tilos. A vegetáriánus étrend keretében elfogyasztott gyümölcsök cukortartalma miatt nem kell aggódni, csak a különösen édes gyümölcsök (szőlő, földieper, málna, banán, aszalt gyümölcsök) élvezete kerülendő. A fruktózt és a fruktóz-tartalmú gyümölcsöket nem szükséges kitiltani az étrendből, bizonyos mennyiségben fogyaszthatók.
A zsírfogyasztást is a természetes táplálkozásnak megfelelő mennyiségre kell korlátozni (50-80 g), és azt is csak többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó értékes olajok, különösen búzacsíraolaj formájában. A nyers ételek közül előnyben kell részesíteni a hagymát, a fokhagymát, az uborkát és az áfonyát. A szénhidrátot zabból készült kenyér és egyéb zabtartalmú ételek formájában kel! enni. Az anyagcsere állapotától függően barna kenyeret és burgonyát is ehet a beteg, a fehér kenyér fogyasztása azonban tilos. Fehérjét túró, aludttej, joghurt formájában ehet a beteg.
A vegetárius étrend értelemszerűen nem tartalmazhat állati zsiradékot és húst. A betegség enyhébb eseteiben fogyasztható (ritkán!) borjú- vagy marhahús, de helyesebb, ha teljesen húsmentes diétát állítunk össze. Az evésnél fontos az alapos rágás (vö. Kérődzés). A cukorbeteg az étkezéshez növényi inzulinokat (glukokininek) vagy az inzulinéhoz hasonló hatású anyagokat tartalmazó növények teáit igya: kecskeruta (galega officinalis) magja és föld feletti részei, babhéj, görögszéna magja, hagyma, áfonyalevél, kukoricabajusz. A zsályalevél, pitypang és annak gyökere, borókabogyó és diólevél valószínűleg a májon keresztül fejti ki gyógyító hatását.
Cukorbetegek kezelésére alkalmas teakeverék: görögszénamagvak, kecskerutamagvak, máriatövismagvak, áfonyalevél egyenlő arányú keverékéből 1 teáskanálnyit egy csésze vízben 15 percig forralunk, és ezt az adagot minden étkezéshez fogyasztjuk. Amennyiben a diéta és a felsorolt teák nem segítenek, az inzulinhiányos diabetes kezelését inzulinadagolással kell megoldani. Az időskori ~ esetében a guanidinokat és szulfonamidokat tartalmazó, az inzulint blokkoló anyagokat semlegesítő tablettákkal végzett kezelés szükséges. Napjainkban az egyre csökkenő zsírfogyasztásnak köszönhetően ritkábbá vált a kóma.
Ha mégis fellépne, azonnal szőlőcukor és inzulin keveréket adnak injekcióban a betegnek. Ezt követően az akut veszély elmúltáig csak zabból készült ételeket fogyaszthat a beteg, majd fokozatosan áttérhet a diabetikus diétára.
A kezelést légfürdők, gimnasztika, pihenés és a bőr dörzsmasszázsa egészítse ki. Reggelente teljes vagy felsőtestlemosás, délelőtt rövid göngyölés, spanyolkabát, combleöntés és felső leöntés, délután a has felső részére helyezett szénapolyvás zsákocskák, karfürdők, térdleöntések, karleöntések, törzsborogatás.
Hp.: Natrium sulfuricum D3-6, Arsenicum D6-10, Acidum phosphoricum D2-3, Ami-ca D3, Acidum lacticum D3-6, Kreosotum D4-6, Secale cornutum D3-6, Uránium nitricum D6-12. Bch.: Natrium sulfuricum D6, Calcium phosphoricum D6-12 szájszárazság és szövetgyengeség esetén; Calcium fluoratum Dl2, Silicea Dl2, Natrium phos-phoricum D6 savmérgezés esetén; erős viszketés esetén Kalium phosphoricum, Magnesium phosphoricum D6; a bőr gennyesedése vagy kiszáradása esetén Nátrium muriaticum D6.